czwartek, 3 stycznia 2019

Tak, zniszczcie wszystko

pokolenie X, dorośli, zniszczona planeta, emerytura, ekologia, IV RP
Adresatem jest pokolenie X.
Ci ludzie to dla mnie nauczyciele/ki, urzędniczki/cy, polityczki/cy, profesorowie/ki, wykładowczynie/cy. Ci, którzy zbudowali dzisiejszą rzeczywistość. Ci, o których się ciągle obijam, gdy coś jest nie tak, ci, którzy mają do nas pretensje.
Moja babcia mogła zdecydować, czy chce urodzić mamę, czy nie. Moja mama olała referendum aborcyjne. Nie mogła zdecydować o mnie. Ja teraz też o ewentualnej ciąży nie mogę.
Kiedyś można było liczyć na emeryturę. Albo na to, że do czasu emerytury zmiany klimatu nie spowodują katastrofy.
W latach sześćdziesiątych w USA jakieś drobne włamania i kradzieże samochodów dla zabawy nie były traktowane poważnie. Dziś można za to nie tylko wylecieć ze szkoły czy uczelni, ale i trafić do więzienia. Przecież nie można by dać białym nastolatkom dać się wyszaleć... ach, no tak, wcześniej białych traktowaliście jak dzieci, które tylko się bawią, a czarnych jak przestępców. Teraz wszyscy jesteśmy potencjalnymi przestępcami, a prawo się rozrasta.
Kiedyś poziom życia kolejnych pokoleń był coraz wyższy. To się zmieniło. Poziom życia już nie rośnie. Kiedyś np. ludzie w USA mogli opłacić jedzenie i czynsz. Teraz prawie połowa z nich nie może. I nie jest tak bez przyczyny. Warunki ekonomiczne zmieniły się, bo Amerykanie głosowali na Reagana. 
Za moich czasów... nie pamiętam, by ktokolwiek z moich dziecięcych przyjaciół miał odrę czy krztusiec. A teraz wam odbiło, przekonujecie się do wakefieldowskich dyrdymałów. Za waszych czasów lekarze podjęli ogromną pracę, by zaszczepić dzieci i wyeliminować groźne choroby, to wasi rodzice domagali się szczepień wierząc, że nieszczepione dziecko będzie się źle chować, a chcieli wam dać to, co najlepsze. To oni widzieli polio, epidemię ospy we Wrocławiu, to oni chcieli mieć zdrowe dzieci. Najwyraźniej wam na tym nie zależy.  
Kiedyś była darmowa opieka medyczna, teraz trzeba się leczyć prywatnie, by się jakoś wyleczyć. I tak, przyznaję, prl-owska służba zdrowia idealna nie była, choć trzeba przyznać, że w tamtej epoce odnieśliśmy parę sukcesów cywilizacyjnych. I PRL-owi darujmy, PRL minął. W normalnym zachodnim kraju ludzie się leczą za darmo, w UK, w Holandii, w Skandynawii. W brytyjskim NHS masz opiekę medyczną za darmo w określonych przypadkach niezależnie od okoliczności (accidents and emergencies), a jak tylko legalnie jesteś tam rok lub masz zatrudnienie/firmę lub najbliższa ci osoba (partner, rodzic) ma firmę/pracę. W niektórych sytuacjach nawet peruka po chemii jest za darmo. Przy okazji antykoncepcja jest darmowa, bo ktoś pomyślał logicznie, jak kogoś nie stać na antykoncepcję, to tym bardziej na dziecko nie ma pieniędzy.
Wśród 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980 znajduje się i zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących. Czy wam się to udało, gdy budowaliście III RP? 
Kiedyś ludzie po szoku, jakim był Holokaust, zaczęli szukać rozwiązań, by do tego znów nie dopuścić, pilnować praw człowieka, tępić antysemityzm... teraz wy nagle znów oskarżacie Żydów, bo jak mogli śmieć się nie bronić przed żołnierzami, teraz nagle wyskakujecie ze swoim antysemityzmem, wy, dzieci i wnuki ludzi, którzy Żydów wtedy ratowali, a Auschwitz to dla was jedynie powód, by potępić tatuaże. Bo przecież znak robiony przez oprawców to na pewno coś takiego, jak dobrowolnie robiona ozdoba ciała. Właśnie. Kiedyś narodziły się takie idee, jak wolność i równość, pojawił się liberalizm, anarchizm, jakaś emancypacja. Można by domniemywać, że błaha decyzja o wyborze koloru koszulki, ozdobieniu ciała tatuażem, zrobieniu nowej fryzury, stanie się sprawą estetyki. Dla was jednak nie, wy widzicie w tym upadek cywilizacji. A jeszcze gorzej jest, jak domagamy się praw dla nas, bo jak prawa człowieka mają objąć gejów, to od razu jest inflacja praw człowieka. Co to w ogóle za pojęcie? Widać po was, że nie szanujecie żadnej wartości, nie obchodzą was wolność, równość, sprawiedliwość, dla was są tylko zysk i religijne zabobony.
Moim prawem jest mieszkanie, praca, opieka medyczna. Bezpieczeństwo też mi się należy.
Ach no tak, czego ja chcę. To przecież zły socjalizm. Solidarność walczyła o więcej socjalizmu, robotnicy zawsze walczyli o więcej socjalizmu, wy walczyliście przeciwko socjalizmowi. I dlatego Polska nie jest zachodnim krajem dobrobytu, może nieco biedniejszym, tylko jakimś wschodnioeuropejskim folwarkiem zachodnich firm.
Dziękujemy, poprzednie pokolenie. Zniszczyliście nam świat.
Teraz możecie ponarzekać, że jesteśmy roszczeniowi, gdy mamy pretensje. Przecież oczekujemy tego, że będziecie nam płacić za pracę, że będziemy mogli oddychać powietrzem, pić wodę, leczyć się, jeśli zachorujemy...
Że będzie tak, jak zawsze mówiliście, że będzie. 
Przecież mówiliście, że trzeba iść na studia, uczyć się, to będzie praca. Przecież dawaliście nam te podręczniki z ekoludkiem, uczyliście, żeby nie niszczyć przyrody, a potem uparliście się, że nasza gospodarka ma dalej być oparta na węglu. Przecież uczyliście o społeczeństwie obywatelskim, demokracji konstytucyjnej, tolerancji i szacunku, a potem oszaleliście na punkcie demokracji bezprzymiotnikowej, zagłosowaliście tak, jak zagłosowaliście, wyrzuciliście nas poza nawias społeczeństwa przez swój ageizm, klasizm, ableizm, queerfobię i inne uprzedzenia. Przecież zostaliśmy złymi lewakami, bo domagaliśmy się zaledwie przestrzegania praw, na których opiera się demokracja liberalna, system, o którym uczyliście nas, że to koniec historii, najlepsze, co może być. Przecież kazaliście się uczyć, a potem uznaliście, że nauka to spisek i zanegowaliście globalne ocieplenie, by nie musieć nic robić.
Jaki jest wasz sukces, czym usprawiedliwicie to, co zniszczyliście? Pochwalicie się IV RP? Obroną życia napoczętego? A może walką z zielonym nazizmem i genderyzmem? Nie, zrobicie to, co zwykle. Zaczniecie marudzić, że ciągle siedzimy w telefonach i jesteśmy snowflake'ami, które oburzają się, gdy tylko ktoś ma odmienne zdanie i w ogóle so much for the tolerant left. Bo nie niszczcie nam życia i lol, chcemy rozpierdolić wszystko dokoła, łącznie z planetą to tylko dwie odmienne opinie.
zniszczona planeta, pokolenie X, dorośli, IV RP, przyszłość

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz