piątek, 29 marca 2019

Intersekcjonalność

feminizm, intersekcjonalność, kapitalizm, klasizm, rasizm, homofobia, seksizm
Pojęcie intersekcjonalności najlepiej wyjaśnić na przykładach.

Ain't I a Woman?

Człowiek nie składa się z tylko jednej cechy. Feministka nie jest tylko kobietą.
Migrantka nie jest tylko migrantką. Jest kobietą, ma określoną religię lub jest osobą bezwyznaniową, ma wiek i orientację seksualną. Załóżmy, że nosi hidżab. Ktoś każe jej go zdjąć, bo tak.
Gdyby ktoś miał do niej pretensje o krótką spódniczkę, wiedzielibyśmy, że to seksizm. To jednak nie jest spódniczka, hidżab nosi się z powodów religijnych. I problem z hidżabem jest najprawdopodobniej pochodną problemu z religią. Czy może to być islamofobia, skoro to seksizm?
Przenieśmy się na chwilę do Indii. Co 20 minut jest tam gwałcona kobieta. Może nią być dalitka, tj. kobieta należąca do najniższej warny. Zgwałcił ją bramin, tj. osoba o najwyższej pozycji w systemie warn. Kobieta zgłasza gwałt, winny staje przed sądem i…
Tłumaczy, że dotknięcie dalitki uczyniłoby go nieczystym, że nie mógł tego zrobić. Zostaje uniewinniony.
Sędzia nie uwierzył dalitce nie tylko dlatego, że jest kobietą. Jest przecież kobietą i dalitką.
W początkach feminizmu działały głównie białe kobiety, jak Mary Woolstonecraft czy Susan B. Anthony. Pierwsze feministki odniosły różne sukcesy, np. w 1920 roku weszła w życie 19. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Dało to kobietom w USA możliwość głosowania… Przynajmniej białym.
Jeszcze przez wiele lat feminizm będzie sprawą białych kobiet, które nie będą właściwie rozpoznawać problemów swoich ciemnoskórych sióstr, niejednokrotnie same będąc rasistkami. W tym samym czasie w ruchach antyrasistowskich czarnoskóre kobiety spotykają się z seksizmem.
Dlatego czarne kobiety stworzyły własny feminizm, który skupił się na ich problemach. Te nie wynikały zaś tylko z płci, ale i z rasy czy statusu materialnego.
Mówi się, że zwycięstwo feminizmu będzie wtedy, gdy czarnoskóre lesbijki nie będą dyskryminowane. Stykają się one przecież z seksizmem, homofobią, rasizmem i klasizmem, ich tożsamości przecinają się i oddziałują na siebie. To jest właśnie to przecięcie, intersection.
Walka nie będzie zakończona, gdy najbardziej uprzywilejowane z kobiet będą mieć tyle władzy, co najbardziej uprzywilejowani z mężczyzn. Walka nie będzie zakończona, gdy w parlamencie będzie tyle samo mężczyzn i kobiet. Walka nie będzie zakończona, gdy pięćdziesiąt ze stu najbardziej niszczących środowisko korporacji będzie własnością kobiet. To nie jest w ogóle to, co wskazuje sukces feminizmu.
Feminizm musi być intersekcjonalny. By wyzwolić wszystkie kobiety, musimy zauważać i zwalczać wyjątkowe przejawy dyskryminacji, które uderzają w kobiety nie tylko z powodu ich płci.
Uprzywilejowane kobiety mają te same uprzedzenia co uprzywilejowani mężczyźni, atakują nimi swoje sojuszniczki. Stworzyły sobie liberalny feminizm, który nie dąży do równości płci. Nawet nie udaje, że jest ona jego celem. Nie dostrzegając przyczyn nierówności, nie zwalczając ich, nie może nic osiągnąć. Nie rozpoznaje w odpowiednim stopniu płci kulturowej jako narzędzia opresji. Nie walcząc z nią może nam dać takie osiągnięcia jak pani premiera Szydło w mizoginicznym rządzie. 
Intersekcjonalność to dostrzeżenie wielu społecznych problemów, oddziałujących na siebie.

~Kruk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz